Až 40% obyvatel by při žádosti o půjčku zamlčeli dluh

Publikováno: 15. Prosinec, 2015

Chtějí-li úvěrové společnosti (bankovní i nebankovní) posoudit odpovědně klientovu schopnost splácet, nemohou spoléhat na pouhé informace poskytnuté žadatelem. Až dvě pětiny zájemců o půjčku by zamlčelo skutečnost, že mají již u jiné společnosti dluh po splatnosti. Tato fakta pramení z výzkumu agentury STEM/MARK pro sdružení Solus.

Jen pouhá desetina těchto žadatelů si je vědoma toho, že se tímto může dopustit trestného činu úvěrového podvodu. Nejnižší ochotu přiznat již existující dluh po splatnosti tvoří mladí lidé ve věku mezi 15 až 29 lety – dluh by zamlčelo až 51% dotázaných. Starší občasné mezi 45 až 49 lety jsou na tom podstatně lépe, dluh po splatnosti by zatajila „jen“ čtvrtina občanů.

Až 40% obyvatel by při žádosti o půjčku zamlčeli dluh

Při úmyslném mlžení hrozí trest odnětí svobody

Mnohem častěji by pravdu mlžili muži 42% a ženy 38%. ČNB upozorňuje, že žádá-li klient o půjčku a přitom ví, že v důsledku existence dalších závazků po splatnosti nebude schopen svůj nový dluh řádně splácet, dopouští se trestného činu úvěrového podvodu, kdy hrozí odnětí svobody až na 10 let. Mezi lidmi je také zkreslené vnímání registrů klientských informací. Definovat správně, co je vlastně registr klientských informací dokázalo 79% dotázaných. Přibližně 91% občanů ví, že díky tomuto registru banka nebo jiná úvěrová společnost půjčí snáze klientovi, kterého nezná. 85% občanů nevadí, když instituce, kde o půjčku žádají, informuje o jejich platební morálce registr klientských informací.

Nejen půjčka, ale i další opožděné splátky

Do opožděných splátek půjčky, úhrady energie, paušály na mobilní telefon se dle výzkumu dostalo 43% dotázaných. Zde na oplátku převyšují ženy s 46% oproti mužům 41%. Ke dni 30. září roku 2015 evidovalo sdružení ve svém negativním registru dluhů po splatnosti alarmujících 8,12 % dospělých obyvatel. SOLUS momentálně eviduje 700 tisíc občanů s dluhem po splatnosti, při celkové výši 52 miliardy korun.

Zdroj obrázku: pixabay.com
Až 40% obyvatel by při žádosti o půjčku zamlčeli dluh
5 (100%) 2 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 15/12/2015. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt