Americká hypotéka, nebo spotřebitelský úvěr?

Publikováno: 3. September, 2018

Neúčelové půjčky jasně dominují. Jejich výhodou je především možnost využít získané peníze na cokoliv. Účel není nutné ani nikomu říkat, ani následně dokládat. Tím je snížena i celková administrativa spojená jak s žádostí, tak i čerpáním. V této kategorii jsou poptávané především dva druhy úvěrových produktů. Tím prvním je americká hypotéka a tím druhým klasický spotřebitelský úvěr. Zajímá vás, co je lepší a pro jakou variantu se rozhodnout? Podívejte se na naše porovnání, a to hned z několika pohledů.

Jednoduchost získání

Tady zcela určitě dominuje spotřebitelský úvěr. Ten dnes patří mezi nejjednodušší možnosti v segmentu klasických půjček. Mnoho poskytovatelů se zde snaží primárně o to, aby došlo ke snížení veškeré administrativy a aby došlo také ke zkrácení doby vyřízení. V praxi to může znamenat i vyřízení prostřednictvím internetu, v časovém horizontu 24 – 48 hodin. Opomenout nelze také to, že mezi hlavní požadované informace většinou patří ty, které souvisí:

 • S ověřením totožnosti
 • S příjmem
 • S finanční minulostí

U americké hypotéky je to přece jenom o něco složitější. Důvod je zde celkem jasný a je spojený s nutností ručit nemovitostí. To znamená řadu dalších formalit.

Výše dostupných částek

V tomto porovnání jasně vede americká hypotéka. Už její název celkem jasně odkazuje k tomu, že se výše dostupných částek může blížit těm, které nabízejí standardní účelové bankovní hypotéky. Pokud máme být konkrétní, tak nejnižší dostupné sumy jsou obvykle v řádech několika stovek tisíc korun. Z těch se lze dostat až na milionové částky. Sem klasická spotřebitelská půjčka obvykle nedosáhne. Ta ve většině případů začíná na desítkách tisících a končí statisíců. Ve výjimečných případech se dá dostat na hodnotu jednoho milionu. S větší částkou většinou počítat nelze.

Nutnost ručení

Tady má určitě navrch spotřebitelský úvěr, jelikož rozhodně nebývá zvykem to, že bylo nutné za půjčku ručit. V některých případech sice může být požadován spolužadatel, nebo klasický ručitel, ale standardem toto rozhodně nebývá. Oproti tomu americká hypotéka se už bez ručení neobejde. Podobně, jako ta klasická. Zde je potřeba standardní ručení nemovitostí, jinak nemůže být finanční částka poskytnuta. Roli zde jasně hraje také hodnota nemovitosti, jelikož právě od ní se jasně odvíjí i to, kolik peněz lze získat. Kladem je fakt, že na ručení může být použita široká škále nemovitého majetku. Mezi populární příklady patří:

 • Domy a byty
 • Pozemky všeho druhu
 • Komerční či rekreační objekty

Úroková sazba a RPSN

Jak by měla vypadat ideální půjčka? Měla by být primárně výhodná. Proto se zaměříme i na tento parametr. Hned na úvod musíme říci, že posuzování je velmi individuální. Roli hraje výše částky, bonita konkrétního žadatele, stejně jako zde hraje roli i samotný poskytovatel peněz. Přesto se dá říci, nevýhodnější jsou v tomto směru americké hypotéky. Sice nedosahují tak nízkých sazeb, jako účelové bankovní hypotéky, ale i tak můžeme mluvit o tom, že jsou velmi výhodné. Obecně tedy výhodnější, než klasické spotřebitelské půjčky. Ani u nich však nemůžeme říci, že by byly úplně špatné. Úrok i PRSN však mohou mít při porovnání nejlepších nabídek přece jenom o trochu vyšší.

Délka splácení a výše splátky

I toto porovnání bude značně individuální a nelze u něho přesně říci, která možnost půjčky je lepší. Jak u americké hypotéky, tak u spotřebitelského úvěru obvykle není problém nastavit si výši splátky nebo délku splácení podle potřeb. U klasické půjčky se doba závazku pohybuje v jednotkách let. U hypotéky to mohou být desítky let, což však odráží celkovou sumu, která může být podstatně větší. V konečném důsledku lze u obou možností nastavit přibližně stejnou výši splátky, která bude odpovídat možnostem žadatele. Co je v obou případech samozřejmé, je využití možnosti jak mimořádných splátek, tak i předčasného splacení.

Budoucí zvýhodnění formou refinancování

Za pár let to na trhu s úvěry může vypadat jinak. A to tak, že současné sazby budou považovány za zbytečně vysoké. Proto může být poptáváno takzvané refinancování. Konkrétně převedení jinam, kde bude nabídnuta lepší úroková sazba. Kladem u obou možností je to, že refinancování půjčky, stejně jako refinancování hypotéky možné je. Platí tady však podobná pravidla, jako u samotného získání a vyřizování. Spotřebitelský úvěr má vše výrazně jednodušší, jelikož se nemusí řešit závazek v podobě ručené danou nemovitostí, kterou bude nutné převést na jiného věřitele.

Dostupnost napříč segmenty

Než se podíváme konkrétněji na porovnání obou možností, je určitě třeba zmapovat, jaké konkrétní segmenty na současném poli úvěrových produktů vlastně existují. Je třeba říci, že jsou hned tři. A to:

 • Nebankovní segment
 • Bankovní segment
 • P2P segment

Americká hypotéka je dostupná jak v klasických bankách, tak může být dostupná také u nebankovních společností. Pokud jde o spotřebitelský úvěr, tak ten je možné navíc získat i v oblasti P2P půjček. Na výběr je v tomto případě z více poskytovatelů.

Využitelnost peněz

Jak bylo zmíněno výše, v obou případech se jedná o půjčky, které jsou neúčelové. Je na každém žadateli, jak s penězi naloží a za co je utratí. Vzhledem k charakteru úvěrů však můžeme říci, že americká hypotéka se více hodí na větší investice – spojené třeba s úpravami nemovitostí. Spotřebitelský úvěr je zase jako stvořený pro nákup běžného vybavení do domu nebo do bytu, nebo je využitelný pro nákup osobního rodinného vozu.

Americká hypotéka, nebo spotřebitelský úvěr?
5 (100%) 1 vote


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 03/09/2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

 • 500 Kč – 4 500 Kč
 • 1 – 30 dní
 • Vyřízení: do 24 hodin
 • Půjčka bez ručitele
 • Vyplacení na účet
 • Rychlé vyřízení
Online kontakt