7 rad, jak se neutopit v dluzích

Publikováno: 27. November, 2015

Opatřit si dnes půjčku nepředstavuje nic složitého. Nedostanete-li jí v bance, obrátíte se na nebankovní sektor. V nebankovním sektoru existují společnosti, které zkoumají klientovu kreditní historii a schopnost splácet, ale rovněž společnosti, které neřeší zaměstnání ani jeho škraloupy z minulosti. Proto se není čemu divit, že se nejedna rodina topí v dluzích.

Soused má nový televizor, tak proč si jej nepořídit také? Švagrová má nový luxusní kávovar – pořídíme si ho na splátky. Kolegyně jede letos na dovolenou k moři, půjčka nám zajistí léto snů. Vánoce na krku, hurá půjčka na dárky to jistí. Ovšem ty důsledky někteří už neřeší. Myslí si, že se jich problém zadluženosti netýká. S půjčkami je to někdy jako s tetováním. Jednou zkusíte – potom musíte. Následuje další a další až to mnohdy přeroste v problém, nad kterým ztratíme kontrolu, ačkoliv záměr takový nebyl. Nikdo se zdravým rozumem netouží spadnout na dno dluhové propasti. Kde je tedy ta zdravá míra „půjčování“ si financí? Přinášíme vám rady a tipy, které vám ušetří vrásky na čele, zajistí klidné spaní a ochrání před pádem do dluhové propasti.

7 rad, jak se neutopit v dluzích

Nekupujte zbytečnosti

Věřte, že pobyt v blízkosti milované osoby je mnohem víc, než nejdražší dárek světa. Není hřích půjčit si na zlatý prstýnek pro svou lásku, když víme, že nemáme jiné platební závazky a půjčku bez problému splatíme. Ideální je stav, kdy máme finanční rezervu, pro případ nečekaných událostí. Možná si kladete otázku, proč si půjčovat, když mám na účtu rezervu.

Pamatujte si jedno zlaté pravidlo: Nikdy nesahejte na rezervu, když to není nezbytně nutné. Nutné jsou výdaje na ochranu v péči o zdraví nebo zboží a služby, bez kterých nemůžete v každodenním životě fungovat. Koupit za tuto rezervu prstýnek by bylo nezodpovědné. Půjčka je tedy menší zlo, ale jen v případě, že vám zbývá měsíčně dost na splátky a ještě odkládat něco stranou.

Kupujte jen kvalitní věci

V případě, že se potřebujete uchýlit skutečně k půjčce, pořizujte si za ní skutečně jen kvalitní věci s prodlouženou zárukou. V opačném případě budete splácet za něco, co už neexistuje a přemýšlet o nové půjčce za další zboží. Jednu nebudete mít ještě splacenou a následovat bude druhá.

Bankovní vs. nebankovní sektor

Mezi půjčkou z banky a nebankovní půjčkou prakticky není rozdíl. Půjčka je závazek, ke kterému musíme přistupovat zodpovědně. Jediný rozdíl je v době vyřizování a pravděpodobností splácení. Mimo jiné v bance dostanete většinou nižší úrok. Nemusí tomu tak však být vždycky, jelikož mnohdy je podmínkou nové založení účtu, které sebou přináší i poplatky za vedení účtu nebo pojištění neschopnosti splácet a další. Pokud víte, že půjčku v bance dostanete a máte čas čekat, je to pravděpodobně lepší řešení. Ovšem pokud na peníze spěcháte, vyhrává jednoznačně nebankovní sektor, který vás ušetří zbytečných byrokratických postupů a zdlouhavého papírování, na jehož konci půjčku ani získat nemusíte.

Odolejte všem lákadlům

Lákadly nemyslíme jen zbytečné zboží, ale nabídky nízkého úroku a podobné reklamní tahy. Většinou se takto nabízí „neprodejné“ či nové zboží. Lépe uděláte, když dáte přednost ověřeným společnostem, kde vám spokojení klienti poskytnou recenze. Jak se praví: lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. Věřte, že za tím „nejlepším“ se mnohdy ukrývají poplatky a podmínky, které už tak výhodné nejsou. K výhodnému nízkému úroku vyfasujete konečnou částku, že se vám protočí oči. Jelikož bude ve finále zahrnovat povinné pojištění, skryté poplatky, nově založený účet a další. Pamatujte, že není všechno zlato, co se třpytí.

Dokonale prozkoumejte podmínky

Před uzavřením jakékoliv půjčky pořádně zkoumejte smluvní podmínky, pokuty za nedodržení splátky, případné předčasné splacení a zkrátka vše. Neznalost se prostě neomlouvá a pak by bylo pozdě naříkat. Pokud nebudete něčemu rozumět, ihned se ptejte. Zjistěte si na danou společnost recenze a dotazujte se dalších klientů, kteří již mají zkušenosti. Přemýšlejte vždy dopředu a klidně si v hlavě vymýšlejte různé scénáře, jedině tak zabráníte pozdějšímu zklamání.

Veďte si tabulku příjmu a výdajů

Jedním z předpokladů úspěšného hospodaření s penězi a převzetí kontroly je dokonalý přehled, kam vaše peníze putují. Pokud nevěříte, zkuste si to na jeden měsíc. Zapisujte si někam do notýsku všechny vaše útraty. Na konci měsíce možná zjistíte, že vám účtem proteklo příliš mnoho peněz za něco, co ve skutečnosti nepotřebujete. Přehled si můžete vést písemně do notýsku, v Excelu nebo si hotovou tabulku stáhnout z internetu. Vše je již předem vyplněné a přehledné. Jídlo, doprava, nájem, telefony, kosmetika, koníčky apod. Klidně si dle vlastní potřeby můžete políčka měnit. Průzkumy dokazují, že lidé vedoucí si přehled po dobu čtyř měsíců, zlepšili svůj rodinný rozpočet.

TIP: Porovnejte si výdaje za energie a zjistěte, zda můžete ušetřit na elektřině nebo plynu. K tomu vám pomůže například kalkulačka elektřiny.

Problémy se splácením nezatajujte

Je hloupost se domnívat, že vás problémy s včasnými splátkami nedostihnou. Není žádná hanba dostat se do skluzu, ale lhát a podvádět hanebné je. Rozhodně si tím zaděláte na větší maléry a penále ještě porostou. Pokud budete vědět, že vám dluhy začínají přerůstat přes hlavu, utněte to v zárodku. Vždy se dá domluvit třeba na nižších splátkách a prodloužení doby splácení. Určitě existují způsoby, jakými lze problém řešit.

Foto: pixabay.org

7 rad, jak se neutopit v dluzích
4.6 (91.11%) 9 votes


Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 27/11/2015. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

Rychlá půjčka Okamžitá půjčka

Okamžitá půjčka

  • 500 Kč – 4 500 Kč
  • 1 – 30 dní
  • Vyřízení: do 24 hodin
  • Půjčka bez ručitele
  • Vyplacení na účet
  • Rychlé vyřízení
Online kontakt